آشنایی با انواع شرکت های قابل ثبت در امارات

تجارت در دبی

کشور امارات با شیخ نشین­های هفتگانه، به دلیل برخورداری از اقتصاد قوی، یکی از بهترین کشورها برای سرمایه گذاری و ثبت شرکت است. دبی به عنوان یک مرکز تجاری بین الملل، جایگاه ویژه­ای را در جهان بدست آورده است. در دبی میتوانید با ثبت شرکت، همسر و فرزندان خود را با ویزای همراه نیز ببرید. دبی دارای شرایطی همچون عدم نیاز به مدرک زبان، مالکیت 100% شرکت با مجوز تجاری بدون کفیل اماراتی، مالیات بر درآمد صفر و مالیات بر ارزش افزوده 5% برای ثبت شرکت می باشد. در این مقاله درباره ثبت شرکت در امارات صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

مراحل ثبت شرکت

ابتدا پس از بررسی پرونده شما، بهترین برنامه برای ثبت شرکت انتخاب می شود. با انجام مراحل اولیه و پیگیری پرونده، ویزای توریستی خود را دریافت و به امارات جهت انجام مراحل اداری سفر می کنید. پرونده شما توسط سازمان اقتصادی دبی بررسی میشود و با پرداخت هزینه ها و انجام مراحل اداری، مجوز و لایسنس شرکت صادر میشود (این مرحله ممکن است تا یکماه زمان ببرد و شما ملزم به حضور در امارات هستید). پس از آن با افتتاح حساب بانکی، کسب و کارتان را آغاز میکنید. در مرحله بعد می توانید برای همسر و فرزندان خود نیز اقامت بگیرید و در نهایت برای جذب نیروی کار جاب آفر صادر می کنید.

شرکت های مجاز ثبت

شرکت مشارکت عمومی؛ مثلا تصمیم دو نفر برای باز کردن یک فروشگاه که آن دو را شرکای عمومی هم میسازد.

شرکت مشارکت محدود؛ زمانیکه یک شخص کل پروژه را مدیریت میکند (شریک عمومی) و شخص دیگر تنها سرمایه گذاری کرده و سود دریافت میکند (شریک محدود).

شرکت با مسئولیت محدود؛ برای تشکیل و ثبت آن به حداقل 2 نفر شریک نیاز است و مسئولیت شرکا با توجه به میزان سرمایه آنهاست.

شرکت سهامی خاص؛ واحد تجاری که سرمایه آن به تعدادی مشخص سهام تقسیم شده و هر سهامدار می تواند هر زمان که بخواهد بدون رضایت سایر شرکا، سهم خود را واگذار کند.

شرکت سهامی مدنی؛ یک مشارکت تجاری برای متخصصانی مثل پزشکان، مهندسان، حسابداران و وکلا که 100% متعلق به شرکای حرفه ایست (به جز شرکت مهندسی عمران).

شعبه شرکت های محلی؛ سرمایه گذارانی که در مناطق آزاد دفتر دارند، میتوانند یک دفتر نمایندگی در بازارهای محلی امارات نیز داشته باشند.

شعبه شرکت های حوزه خلیج فارس؛ چنانچه در یکی از کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس شرکت دارید، میتوانید یک شعبه از آن را درامارات نیز تاسیس کنید.

شعبه شرکت های خارجی؛ چنانچه شرکت شما خارج از امارات باشد، میتوانید یک شعبه اصلی از آن را در دبی داشته باشید.

شعبه شرکت های منطقه آزاد؛ شرکتی که در حوزه قضایی خاصی باشد و قصد منتقل کردن آنرا به دبی دارید.

شرکت غیر سهامی؛ شرکتی که متعلق به یک شخص با مجوز تجارت شخصی است و کلیه مسائل مالی آن بر عهده همان شخص است.

هولدینگ؛ اشخاص حقوقی که توسط سرمایه گذاران داخلی یا خارجی و با در اختیار داشتن سهام و دارایی های شرکت، تشکیل شده‌­اند.

تجارت در امارات

ثبت شرکت برای ایرانی ها

در میان انواع شرکت هایی که ذکر شد، مناسب ترین آن ها برای ایرانی ها، شرکت با مسئولیت محدود (نیازمند مجوز تجاری)، شرکت سهامی (مدنی) و شرکت غیر سهامی (نیازمند مجوز حرفه ای) است. 

مجوزهای ثبت شرکت

انواع مجوزهای ثبت شرکت شامل موارد زیر است که با توجه به هدف خود، می توانید یکی از آن ها را انتخاب کنید.

مجوز حرفه ای؛ برای دریافت این مجوز، شخص متقاضی باید دارای تحصیلات آکادمیک، توانایی های ذهنی و یا یادگیری روش های علمی در زمینه شرکت های حقوقی، شرکت های حسابداری و مشاوره ای و غیره باشد. با دریافت این مجوز، امکان ثبت شرکت مجازی نیز فراهم می شود (برای داشتن شرکت مجازی باید یک آدرس دفتر حقیقی داشته باشید).

برای دریافت مجوز حرفه ای باید بین رنج سنی 18 تا 60 سال باشید. نوع ویزایی که به افراد ارائه میشود، ویزای سرمایه گذاری امارات است که سه ساله با قابلیت تمدید است.

مجوز تجاری؛ فرد با در اختیار داشتن این مجوز می تواند در زمینه پوشاک، طلا و فلزات ارزشمند، مواد شیمیایی، تجهیزات خودرو و غیره به صادرات و واردات بپردازد. به علاوه اجازه خرید و فروش ملک را نیز دارد. شرط سنی دریافت این ویزا 18 تا 60 سال است. ویزای دریافتی نیز، ویزای پارتنر است. با این ویزا نیز امکان ثبت شرکت مجازی را دارید.

نسبت مالکیت این شرکت ها در دبی 51% به 49% است که 51% آن برای کفیل و 49% برای متقاضی ثبت شرکت است. چنانچه به کفیل نیاز نداشتید، 100% مالکیت برای فرد متقاضی است.

مجوز صنعتی؛ این مجوز برای ثبت شرکت در زمینه تهیه، تولید و فراوری کالا میباشد. این کالاها شامل مواد صنعتی، مواد غذایی، داروسازی، نفت و گاز، محصولات چوبی و غیره است.

شرط سنی برای این ویزا 18 تا 60 سال و نوع ویزا، ویزای پارتنر است. مالکیت این شرکت نیز به صورت 51% به 49% است. کفیل با سهم 51 درصدی و متقاضی با سهام 49 درصدی می باشد. در مجوز صنعتی امکان ثبت شرکت مجازی وجود ندارد و حتما باید کارخانه و یا دفترکار برای این مجوز داشته باشید.

مجوز فریلنسینگ؛ مورد علاقه ترین مجوز می باشد و افراد متخصص در فناوری، هنر، رسانه و سرگرمی می توانند در مناطق آزاد این مجوز را دریافت کنند.

مجوز گردشگری؛ برای افرادی که خدمات مربوط به گردشگری از جمله اجاره هتل و متل، کمپ های توریستی، رستوران، آژانس های مسافرتی و غیره را ارائه میدهند، این مجوز صادر میشود.

مجوز کشاورزی؛ برای افرادی است که درزمینه تجارت گیاهان و محصولات زراعی و کود و سموم فعالیت دارند.

مجوز صنعتگری؛ برای افرادی است که ارائه دهنده خدماتی می باشند که نیازمند قدرت بدنی و مهارت و توانایی است، همچون نجار، برق کار، لوله کش، آهنگر و…

هزینه ها

ثبت شرکت در امارات با توجه به معیارهای مختلف همچون نوع شرکت، نوع مجوز، منطقه مورد نظر، تعداد شرکا، انتخاب نام شرکت و غیره متفاوت است.

ثبت شرکت در امارات دارای هزینه کلی به شرح زیر است:

 • هزینه­ های دفتری ثبت شرکت (9 تا 10 هزار درهم)
 • هزینه­ های مجوز (10 تا 50 هزار درهم)
 • هزینه­ های اجرایی ( با توجه به نوع کار متفاوت است)
 • سرمایه شرکت (حداقل هزار درهم)
 • مدارک مورد نیاز در ثبت شرکت
 • فرم درخواست ثبت شرکت
 • طرح کسب و کار
 • پارسپورت مدیران
 • پاسپورت و کارت شناسایی کفیل
 • NOC از سمت اسپانسر
 • معرفی نامه بانکی برای هر سهام دار
 • کپی ویزای توریستی
 • اجاره نامه
 • عکس با تصویر زمینه سفید
 • کارت ملی

مقاله گردآوری شده به منظور آشنایی بیشتر شما عزیزان با شرایط ثبت شرکت در امارات صورت گرفت. امیدوارم براتون مفید و لذت بخش بوده باشه.

با سپاس از شما