آشنایی با سیستم تقسیمات کشور و آب و هوای امارات

UAE Maps

در ابتدا بهتر است کمی با نامگذاری کشور امارات متحده عربی آشنا شویم. ” امارت ” به معنی امیرنشین می باشد و منظور از امارات متحده عربی “شیخ نشین­ های متحد عرب” می باشد. کشور امارات پس از اتحاد هفت امارت شیخ نشین تشکیل شد .

به همین دلیل به این نام خوانده می شود. این امیرنشین های هفت گانه شامل: ابوظبی، دبی، شارجه، ام القوین، راس الخیمه، عجمان و فجیره می باشند.

امارات متحده عربی در تاریخ دوم دسامبر سال 1971 میلادی تاسیس گشت. در ادامه به بررسی موقعیت جغرافیایی و آب و هوایی کشور امارات و همچنین تقسیمات کشوری آن می پردازیم. با ما همراه باشید.

موقعیت جغرافیایی امارات

کشور امارات،  دارای مساحتی حدودا 83600 کیلومتر مربع می باشد. این کشور بین عرض های جغرافیایی 22 تا 26 درجه و 30 دقیقه و 51 تا 56 درجه و 30 دقیقه طول شرقی قرار گرفته است. امارات در قسمت جنوب و غرب با عربستان، در قسمت شمال غربی با قطر و در قسمت شمال شرقی با عمان دارای مرز مشترک است.

امارات به لحاظ جغرافیایی سرزمینی با ارتفاع کم است که بیشترین قسمت آن را مناطق بیابانی و صحرایی فرا گرفته است. و تنها قسمت مرتفع آن، رشته کوه اخضر در قسمت کناره ای دریای عمان است.

مهمترین جزایر این کشور شامل سر بنی یاس، دلما، داس و مقیشط است. امارات دارای آب و هوایی خشک و گرم با باران های کم می باشد.

به لحاظ پوشش گیاهی، امارات کشوری فقیر بوده و غالب پوشش، گیاهان خاردار می باشد. بیشترین قسمتی که با این پوشش گیاهی

 پوشانده می شود، دشت های غربی و در سلسله کوه های حجر است.  از مهم ترین پوشش های گیاهی این منطقه می توان به خرما، کهوز، اکاسیا، گز، گل ابریشم، تمر، گل کاغذی، یاس، رازقی، خرزهره و سایر گیاهان بومی مناطق گرکسیر اشاره کرد.

تقسیمات کشوری امارات

همانطور که در بالا بیان گردید، کشور امارات متحده غربی از هفت امیر نشین شامل ابوظبی، دبی، شارجه، ام القوین، راس الخیمه، عجمان و فجیره تشکیل شده است.

در این بین، امیر نشینان ابوظبی و دبی دارای اهمیت بیشتری هستند. ابوظبی همچنین پایتخت امارات متحده می باشد که دارای بیشترین اهمیت هم از نظر ثروت و هم از نظر نظامی است.

ابوظبی بزرگترین شهر و به لحاظ نظامی، برترین از بین هفت شیخ نشین می باشد. این شهر در کرانه جنوبی خلیج قرار گرفته است و مهمترین عضو امارات محسوب می شود.

ابوظبی با بالا ترین درآمد سرانه در جهان و ثروت کلان خود، توانسته به تنهایی مقام منحصر به فرد خود را در حکومت فدرال توجیه کند.

پس از ابوظبی، دبی در جایگاه دوم قرار گرفته و از نظر تجاری و جمعیتی اهمیت بالایی دارد. دبی پر جمعیت ترین شهر کشور امارات است و از نظر تجاری با توجه به این که منطقه آزاد نیز می باشد، یک شهر بندری پر رونق محسوب می شود.

حاکمان در این منطقه، از طریق بازرگانی و همچنین سیاست تجارت آزاد، بر خلاف مساحت کم منطقه، دبی را به یکی از پر رونق ترین مناطق تبدیل کرده اند. وجود یک بندر به نام جبل علی که منطقه آزاد تجاری می باشد، بسیار در تجارت ان منطقه تاثیر مثبت داشته است.

در این بندر سرمایه گذاران سال هاست که به داد و ستد کالا مشغول می باشند، در واقع جبل علی، دروازه ی ورود کالاهای ساخته شده در شرق آسیا و مرکز صادرات مجدد این کالا ها به کشور های حوزه خلیج می باشد. دبی به عنوان شهری تجاری با جمعیتی افزون بر 750 هزار نفر، به کسب درآمد از طریق عمده فروشی و خرده فروشی، بیش از نفت، متکی می باشد.

سایر امیر نشین های دبی، از نظر امکانات شهری و رفاه زندگی، بسیار عقب تر از این دو شیخ نشین ابوظبی و دبی هستند. از مهم ترین صنایع در امارات، می توان به پالایش نفت و سیمان اشاره کرد. همچنین ابوظبی در تولید نفت، از سایر شیخ نشینان موفق تر عمل کرده است.

اقوام مختلف در امارات

کشور امارات دارای ترکیب جمعیتی از اقوام مختلف همچون اعراب، ایرانیان، هندوها و پاکستانی ها و غیره می باشد. در ادامه هر یک از این اقوام و همچنین زبان رسمی کشور امارات متحده عربی بیان گردیده است. این اقوام شامل:

اعراب

اعرابی که ساکن امارات هستند، غالبا افراد بومی و برخی از ایرانی تبارهای عرب شده می باشند که از قسمت های جنوبی ایران و  بنادر لنگه و جزیره هایی همچون قشم، هرمز، هنگام، لارک و همچنین سایر نقاط در قسمت شمالی خلیج به امارات مهاجرت کرده اند و مقیم آن کشور شده اند.

ایرانی ها

از سال های پیش، عده ی زیادی از ایرانی ها به امارات مهاجرت کرده اند و در قسمت های مختلف  این کشور به کار و فعالیت مشغول می باشند.

از جمله اقوام لاری ها، گراشی ها، خنجی ها و غیره که اقتصاد امیر نشین ها را به دست گرفته اند. بسیاری از ایرانی ها که به دلایل مختلف از کشور ایران خارج شدند، هم اکنون در بخش های کشاورزی و تجارت در امارات مشغول به کار هستند.

هندو ها و پاکستانی ها

مهاجرین هند و پاکستان، غالبا در بخش نیروی کارگری در دبی، شارجه و ابوظبی مشغول به فعالیت می باشند و خدمات شهری امارات بر عهده ی آن ها است.

اتباع غربی

کارشناسان و متخصصیان با ملیت های مختلف که غالبا کارشناسان انگلیسی و امریکایی می باشند، در بخش های صنعت نفت، کشاورزی، شهرداری و تجارت فعال می باشند.

زبان رسمی امارات

در کشور امارات، زبان رسمی، غربی می باشد و زبان انگلیسی در تحصیلات کاربرد دارد. با این حال، زبان های هندی، فارسی و اردو نیز در این کشور صحبت می شود. دین رسمی در این کشور اسلام است و 96 درصد افراد نیز مسلمان می باشند. از این میزان نیز 80 درصد اهل تسنن و 20 درصد اهل تشیع می باشند؛ 4 درصد باقی مانده نیز مسیحی و هندو هستند.

کشور امارات بر خلاف همسایه مسلمان خود یعنی عربستان، از رواج دین های دیگر در کشورش جلوگیری نمی کند و در این کشور کیساهای زیادی وجود دارند.

چرا که بسیاری از آسیایی ها، کشور امارات را به عنوان وطن دوم خود می شناسند. در این کشور همچنین رستوران ها و مراکز فرهنگی آسیایی زیادی وجود داردو به علاوه این کشور دارای تعداد کمی از مدارس و مراکز اروپایی می باشد.

مقاله بالا جهت کسب اطلاعات بیشتر از وضعیت تقسیمات کشوری و اطلاعات آب و هوایی امارات گرداوری گردید. امیدورام براتون مفید و لذت بخش بوده باشه.

با سپاس از همراهی شما