لیست مشاغل مورد نیاز در امارات متحده عربی

چند خانم و آقا کنار هم ایستاده‌اند و درمورد کار صحبت میکنندد

امارات متحده عربی (UAE) کشوری در خاورمیانه است که از جنوب با عمان و عربستان سعودی، از شرق با عمان، از غرب با عربستان و از شمال با قطر و ایران همسایه است. امارات دارای هفت شیخ نشین دبی، شارجه، ابوظبی، عجمان، راس الخیمه، الفجیره و ام القوین می باشد و پایتخت آن ابوظبی است. در این کشور، هر یک از امارت ها به اختیار خود عمل می کند ولی در نهایت کشور توسط یک امیر اداره می شود. امارات دارای ذخایر نفت بسیاری است به گونه ای که روزانه 2.5 میلیون بشکه نفت خام صادر می شود. 97% مردم این کشور مسلمان اند و تنها 20 % افراد، بومی این کشور می باشند. کشور امارات به نظر میرسد کشوری مصرف گرا باشد و اکثر مشاغل در این کشور، در زمینه خدمات است. اما به این معنی نمی باشد که صرفا در زمینه خدمات به نیروی کار نیاز دارند؛ بلکه در سایر بخش ها نیازمند نیروهای متخصص می باشند. در ادامه به بررسی شرایط کاری و مشاغل مورد نیاز در امارات می پردازیم. با ما همراه باشید.

ساحل دبی

ویزای کاری

در امارات برای اخذ ویزای کاری باید از سمت کارفرماهای اماراتی و یا اروپایی، پیشنهاد شغلی داشته باشید. در این شرایط به سفارت مراجعه کرده و ویزای کاری خود را پس از طی مراحل قانونی آن، دریافت می کنید. کارفرما باید ثابت کند برای جایگاه شغلی مد نظر، متقاضی ای در امارات وجود ندارد. در این شرایط از افراد خارجی برای آن جایگاه شغلی استفاده می شود.

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای کاری

افراد متقاضی اقامت در امارات از طریق شغل، نیازمند دریافت ویزای کاری این کشور می باشند. مدارک مورد نیاز برای ویزا شامل: تکمیل امضای فرم سفارت، پاسپورت متقاضی و کپی از آن، پرداخت نقدی هزینه ویزا، دو قطعه عکس پارسپورتی، نامه کارفرما و مدرک پزشکی جهت سلامت جسمی و روانی می باشد.

مشاغل مورد نیاز امارات

کشورهای مختلف، هرساله لیستی از مشاغل مورد نیاز خود را منتشر می کنند و این لیست هرساله تغییراتی دارد. اما در برخی از شغل ها، کشورهای مختلف همه ساله نیازمند نیروهای متخصص و ماهر می باشند. نیروی کار ماهر به افرادی گفته می شود که حداقل دارای مدرک دانشگاهی لیسانس و چندسال سابقه کاری مرتبط باشند. در مشاغلی همچون جوشکاری و از این قبیل که مدرک دانشگاهی وجود ندارد، مهارت بالای افراد مد نظر کارفرما قرارمی گیرد و این افراد باید منتظر جاب آفر باشند. از جمله مشاغلی که در این کشور بیشترین تقاضای نیروی کاری را دارند، مشاغل مربوط به فناوری اطلاعات و امور مالی است. حقوق این افراد بین 82200 تا 123000 دلار سالانه است. پیشرفت های وسیع در زمینه کسب و کارهای اتوماسیونی مدرن سبب شده که بیش از همیشه در زمینه وبسایت و نگهداری آن، نیازمند نیروی کار متخصص باشند. از مشاغل مورد نیاز در امارات، مهندسی شبکه، مدیر اجرایی، مدیر حسابداری، حقوق و غیره است.

حقوق مشاغل مختلف

میزان دستمزد برای مشاغل، تحت تاثیر عوامل مختلفی متفاوت است. از جمله این عوامل، تعداد متقاضیان می باشد. چنانچه متقاضی برای شغلی زیاد باشد، حقوق آن شغل طبیعتا پایین خواهد بود و بر عکس. از دیگر عومل موثر، سن افراد و میزان تجربه است. در امارات معمولا برای تامین نیروی کار مد نظر، بصورت مستقیم با شرکت های پیمانکار خارجی وارد قرارداد می شوند. این مسئله بیشتر درمورد کارهای مربوط به اکتشاف و استخراج منابع طبیعی نفت و گاز است. با توجه به این که امارات در زمینه معماری وشهرسازی و ساخت وساز نیز پیشرفت های بسیار داشته و حرفی برای گفتن دارد، در این زمینه نیز به افراد متخصص و ماهر نیازمند است. در جدول زیر حداقل میزان دستمزد برای بعضی از مشاغل مطرح شده است:

شغل حقوق سالانه (دلار)
طراحی وب 52000 – 125000
فناوری اطلاعات 82000 – 123000
مشاور ارشد 98000 – 220000
مدیر مالی 103000
حسابدار 63000 – 117000
مهندس شبکه 62000 – 103000
دستیار اجرایی 49000 – 98000

مشاغل مورد نیاز در دبی

این امکان وجود دارد که مشاغل مورد نیاز دبی را در لیست مشاغل امارات مشاهده نکنید. در دبی برخی از مشاغل به دلیل توریستی بودن این شهر ایجاد شده اند. از جمله این مشاغل مدیریت رستوران، سرپرست خدمات هتل، کارگران هتل و رستوران و راهنمایان توریستی می باشد. در جداول زیر مشاغل مورد نیاز در دبی و میزان دستمزد آن ها ذکر شده است:

شغل درآمد (درهم امارات)
مشاغل در زمینه گردشگری و مهمان نوازی
مدیر رستوران 5000 – 8000
سرپرست خدمات هتل 3000 – 7000
ناظر غذا  و آشامیدنی 2000 – 3000
نظافتچیان 2000 – 3000
راهنمای توریست 5000 – 7000

شغل درآمد (درهم امارات)
مشاغل در زمینه پزشکی و بهداشت
پرشک عمومی 35000 – 20000
پرستار 6000 – 8000

شغل درآمد (درهم امارات)
مشاغل در زمینه دستیار مدیر یا ورود اطلاعات
دستیار مدیر 3000 – 8000

شغل درآمد (درهم امارات)
مشاغل در زمینه منایع انسانی
مدیر منابع انسانی با بیش از 5 سال تجربه 8000 – 20000
متخصص منابع انسانی با 1 تا 4 سال تجربه 6000 – 8000

دو جوان خوشحال که در ساحل دوبی بر روی نیمکت نشسته‌اند

جستجوی کار در دبی

بعد از بررسی لیست مشاغل مورد نیاز دبی، با مراجعه به موسسات و وبسایت های کاریابی دبی، رزومه خود را ارسال کنید. چنانچه نیاز باشد فردی به عنوان واسطه بین کارفرما و متقاضی، بررسی امور را برعهده می گیرد. برخی از وبسایت های کاریابی در دبی شامل Dubai Task, bayt.com, Khaleej Times Jobs, Dubizzle و غیره می باشد.

جستجوی کار در امارات

در رابطه با نحوه کاریابی در امارات، می توان از طریق وبسایت ها و موسسات مربوط به کاریابی در امارات، اقدام کرد.  با توجه به شرایط و توانمندی های خود، شغل مورد نظر را انتخاب نمایید. برخی از این موسسات  و وبسایت های معتبر شامل www.indeed.ae  و www.prospects.ac.uk و www.thenational.ae  می باشد.

بیکاری در امارات متحده

از جمله عوامل تاثیرگذار بر مشاغل مورد نیاز در امارات، نرخ بیکاری است. این مسئله بسیار در مهاجرت افراد تاثیرگذار است. در سال های 2008 تا 2010 با رکود اقتصاد جهانی، امارات نیز دچار چالش هایی شد و نرخ بالای بیکاری را تجربه کرد. اما توانست در سال 2016 به پایین ترین نرخ بیکاری دست یابد. اما این روند ثابت نبود و دوباره تا سال 2019 نرخ بیکاری در این کشور افزایش داشت.

در این مقاله سعی شد با بررسی مشاغل مورد نیاز در امارات و شهر دبی، به انتخاب بهترین و مناسب ترین شغل برای شما کمک کنیم. امیدورام براتون مفید و لذت بخش بوده باشه.

با سپاس از همراهی شما