حمل و نقل در امارات متحده عربی

کشور امارات متحده عربی با جاذبه های گردشگری فراوان و با فرهنگی شرقی و معماری خاص خود، مناطق بیابانی و لوکس که در مجاورت هم قرار گرفته‌اند، همگی باعث جذاب شدن این کشور کوچک شده است. امارات هر ساله عده زیادی گردشگر را از سراسر جهان به خود جذب می کند و از جمله مسائلی که گردشگران باید به آن توجه داشته باشند، سیستم حمل و نقل این کشور می باشد. در این مقاله سعی داریم با بررسی سیستم حمل و نقل امارات متحده عربی، کمکی بر ایجاد خاطره به یاد ماندنی از سفر به این کشور زیبا را در ذهن شما داشته باشیم.

سیستم‌های حمل و نقل در این کشور شامل اتوبوس، تاکسی، قطار، مترو، هواپیما، قایق و… است. دبی بر خلاف سایر شهرهای امارات، دارای زیرساخت‌های خوبی برای حمل و نقل است اما به دلیل توریستی بودن این شهر، ممکن است مدت زیادی (حدودا 1.5 ساعت) را در ترافیک سپری کنید.عموما بیشترین ترافیک در ساعات 7 تا 10 صبح و 4.5 تا 8 شب است و بیشترین شلوغی مربوط به ایستگاه ها و متروها می‌باشد.

کارت­‌های حمل و نقل

در دبی برای استفاده از حمل و نقل عمومی باید از کارت هایی به نام نول کارت استفاده کنید، چراکه در حمل و نقل دبی پول نقد پذیرفته نمی‌باشد. نول کارت را میتوانید از باجه‌های فروش بلیط تهیه کنید.

انواع نول کارت

نول کارت آبی

نول کارت آبی، بیشتر برای ساکنین دبی است. این کارت بصورت شخصی و با اطلاعات خود فرد است و برای افرادی که استفاده زیادی از حمل و نقل عمومی دارند مناسب است. قیمت این کارت کمی گران است اما اگر گم شود می توانید آن را باطل کنید. توریست‌ها بیشتر از کارت های قرمز، طلایی و نقره ای استفاده میکنند.

نول کارت قرمز

این کار با هزینه پایین، برای هر سفر باید شارژ شود و قابلیت شارژ تا 10 بار را دارد و دارای اعتبار 90 روزه می‌باشد.

نول کارت نقره ای

نول کارت نقره‌ای با هزینه متوسط برای افرادی مناسب است که بخواهند در سفر خود بیشتر از 10 بار از کارت استفاده کنند. اعتبار این کارت 5 ساله است و برای سفرهای بعدی نیز میتوانید از آن استفاده کنید.

نول کارت طلایی

این نول کارت هم مانند نول کارت نقره ای با قیمتی متوسط است و تنها تفاوت آنها در نوع امکانات و خدماتشان است. با کارت طلایی میتوانید از صندلی های راحت جلوی مترو استفاده کنید. همچنین این کارت دارای اعتبار 5ساله است.

مترو

در دبی یکی از رایج ترین موردهای حمل و نقل عمومی، مترو است. دبی تنها شهر در جهان است که متروی آن راننده ندارد و کاملا اتوماتیک و بسیار لذت بخش است. با مترو می توانید به اکثر نقاط شهر سفر کنید. هزینه سفر با مترو حداقل 3 و حداکثر 7.5 درهم است. خوابیدن، غذا خوردن و آدامس جوییدن در مترو ممنوع است.

اتوبوس

دبی و ابوظبی، دارای اتوبوس های بسیار پیشرفته می‌باشند که حمل و نقل عمومی را بر عهده دارد. در سایر شیخ نشین‌های امارات، به ندرت سیستم حمل و نقل عمومی وجود دارد. در واقع مردم بومی امارات علاقه مند به استفاده از اتومبیل‌های شخصی خود می باشند و بازدید کنندگان نیز برای گردش در سراسر شهر، از تاکسی‌های دربست استفاده می‌کنند.

dubai sightseeing

وجود 114 خط اتوبوس شهری در دبی که به تمامی قسمت‌های شهر و نقاط دیدنی و جاذبه های شهری دسترسی دارد، سبب شده که گردشگران بتوانند با هزینه مناسب، در سطح شهر تردد داشته باشند. اتوبوس‌های موجود در این شهر نیز بسیار راحت و تمیز و با تهویه مناسب می‌باشند. این امر سبب ترویج استفاده از اتوبوس‌ها شده و امارات قصد دارد تا سال 2030، استفاده از اتوبوس ها را توسط مردم به 30 درصد افزایش برساند. در دبی برای پرداخت کرایه اتوبوس باید از نول کارت استفاده کنید. بهترین زمان استفاده از اتوبوس برای توریست ها از 7 تا 9 صبح و 5 تا 8 عصر می باشد. توجه داشته باشید که غذا خوردن در اتوبوس های دبی ممنوع است.

مونوریل

در چندین سال اخیر، یکی از گزینه هایی که به سیستم حمل و نقل دبی اضافه شده است، مونوریل می‌باشد و تنها در قسمت ساحلی مارینا و جزیره پالم از آن استفاده می شود. مونوریل گران تر از مترو و اتوبوس است. ساعت کاری آن هر روزه از 9 صبح تا 10 شب است. مدت زمان سفر با مونوریل 10 دقیقه است و هر 15 دقیقه حرکت میکند.

MONO REIL

تراموا

از تراموا برای جابجایی از ساحل مارینا تا جزیره پالم و خیابان الشوفه می توانید استفاده کنید. تراموا به 5 ایستگاه مترو در همین خیابان و مونوریل‌های پالم نیز وصل میشود.

دبی

تاکسی

از راحت ترین راه ها برای حمل و نقل در دبی تاکسی است و در هر جایی و هر ساعتی در دسترس است. تاکسی های دبی دارای سیستم تهویه و خنک کننده هستند و هزینه استفاده از تاکسی در دبی نسبت به سایر وسایل حمل و نقل بیشتر است. حداقل هزینه برای تاکسی 12 درهم است و در ترافیک عادی به ازای هر کیلومتر 1.75 درهم و به ازای هر ساعت 20 درهم به هزینه تاکسی اضافه می شود. برای پرداخت هزینه به راننده باید از پول نقد استفاده کنید. اما تعداد زیادی از تاکسی‌های جدید مجهز به کارتخوان هستند.

تاکسی بانوان

با این که دبی شهری با امنیت بالا می‌باشد، اما برای تضمین این امنیت، از تاکسی هایی با راننده های خانم برای بانوان استفاده می کنند. تاکسی هایی با سقف های صورتی و راننده‌های خانم که در هرساعتی شما رو جابجا می‌کنند.

قایق های چوبی Abras

در دبی می‌‍توانید همچنین از قایق های چوبی قدیمی که Abras نام دارند برای جابجایی استفاده کنید. این یکی از بهترین و کم هزینه ترین راه ها برای دور شدن از ترافیک شهر است. این قایق ها مسیری که با ماشین در ترافیک حدود یک ساعت زمان میبرد را تنها در 5 یا 10 دقیقه طی می کنند.

تاکسی آبی‌های مدرن

در دبی علاوه بر قایق های چوبی قدیمی، تاکسی های آبی مدرن نیز وجود دارند و ساعت فعالیت آن ها از 10 صبح تا 10 شب می‍‌‌‌‌‌‌‌‌باشد. هزینه این تاکسی ها از 55 درهم شروع می شود و هزینه یک ساعته ی آن حدود 400 درهم است.

مقاله بالا جهت آشنایی بیشتر شما عزیزان با حمل و نقل در امارات متحده عربی و دبی صورت گرفت. امیدوارم براتون مفید و لذت بخش بوده باشه.

با سپاس از همراهی شما

چت با ما
1
اگر سوالی دارید ما در خدمتیم
ســـلام