دانا گاز و کرسنت پترولیوم به رشد 50 درصدی تولید گاز در KRI در 3 سال گذشته دست یافته اند

شارجه، 12 ژانویه 2022 (وام) — دانا گاز، شرکت پیشرو در فهرست سهامی عام منطقه ای گاز طبیعی خاورمیانه و شریک آن، کرسنت پترولیوم، قدیمی ترین شرکت خصوصی نفت و گاز در خاورمیانه، رکورد فروش تولید گاز را گزارش کرده اند. از عملیات آنها در منطقه کردستان عراق (KRI)، به 452 میلیون فوت مکعب استاندارد در روز (MMscf/d) در پایان سال 2021 رسید.

نقطه عطف تولید، نقطه اوج پیشرفت‌های فرآیندی متعدد در نیروگاه گاز خور مور است، از جمله پروژه کنارگذر تکمیل شده در سال 2020 و همچنین یک برنامه رفع گلوگاه در اوایل سال 2018. با هم، بهبود فرآیند تولید را از 305 MMscf/ 50 درصد افزایش داده است.

دانا گاز و کرسنت پترولیوم به طور مشترک از میادین گازی خور مور و شیمی‌مال به نمایندگی از کنسرسیوم پرل پترولیوم بهره می‌برند و گازی را تامین می‌کنند که امکان تولید برق مورد نیاز در KRI را فراهم می‌کند و همچنین نزدیک به 16000 بشکه میعانات گازی و 1000 تن LPG در هر تولید می‌کند. روز بهبود فرآیند موفقیت‌آمیز توسط پروژه توسعه KM250 در کارخانه که در حال حاضر در دست اجراست، تقویت می‌شود و ظرفیت کل را تا آوریل 2023 به میزان 55 درصد اضافی به 700 میلی‌متر فوت مکعب در روز افزایش می‌دهد.

کارهای اصلی پروژه توسعه 630 میلیون دلاری KM250 در آوریل 2021 پس از یک سال تاخیر به دلیل همه گیری کووید از سر گرفته شد. این پروژه اکنون برای تاریخ شروع هدف جدید آوریل 2023 در مسیر است. به عنوان بخشی از کارهای توسعه، شرکت همچنین در حال آماده سازی حفاری حداکثر پنج حلقه چاه توسعه است که قرار است تولید آنها در مارس 2022 آغاز شود.

پروژه توسعه گاز KM250 توسط یک قرارداد مالی 250 میلیون دلاری به مدت 7 سال با شرکت مالی توسعه بین المللی ایالات متحده (DFC) که در سپتامبر 2021 اعلام شد، پشتیبانی می شود. پس از تکمیل پروژه KM250، شرکا همچنین یک قطار KM500 دیگر را برنامه ریزی می کنند تولید را به تقریباً 1 میلیارد فوت مکعب در روز افزایش می دهد تا تقاضای فزاینده برای تولید گاز طبیعی و برق با سوخت پاک تر در منطقه کردستان و کل عراق برآورده شود.

مجید جعفر، مدیرعامل کرسنت پترولیوم و مدیرعامل دانا گاز، گفت: “دستیابی به این نقطه عطف تولید نشان دهنده پیشرفت ما در خور مور برای پاسخگویی به تقاضای رو به رشد سریع برای گاز طبیعی در KRI است. علیرغم چالش‌ها. تمام جهان طی دو سال گذشته با آن مواجه بوده است، ما مفتخریم که به عرضه بی وقفه گاز طبیعی پاک سوز برای حمایت از اقتصاد KRI و امکان بازیابی سالم ادامه داده ایم. هدف گذاری 1 میلیارد فوت مکعب در روز در چند سال آینده خدمات بهبود یافته را در سراسر منطقه برای سال های آینده امکان پذیر خواهد کرد.”

دکتر پاتریک آلمن وارد، مدیر عامل شرکت دانا گاز، گفت: “این نقطه عطف گواهی است بر مردم ما و تلاش سخت آنها برای امکان رشد مداوم تولید در کارخانه گاز خور مور ما. ادامه سرمایه گذاری های ما از سال 2018، به ویژه گلوگاه زدایی خور مور و پروژه‌های دور زدن، به ما این امکان را می‌دهند که منابع قابل اعتماد انرژی پاک را برای حمایت از اقتصاد KRI و مردم آن، با مزایای اقتصادی و زیست‌محیطی افزایش‌یافته که با رشد بیشتر تولید افزایش می‌یابد، ارائه کنیم.»

حسین علی-وام
https://wam.ae/en/details/1395303010362

منبع : www.wam.ae
حتما بخوانید : خدمات مجوز پارکینگ ساکنان در ابوظبی به سکوی درب منتقل شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چت با ما
1
اگر سوالی دارید ما در خدمتیم
ســـلام