سازمان جهانی هواشناسی: 2021 به 7 سال گرمترین سال ثبت شده پیوست

ژنو، 20 ژانویه 2022 (وام) – آژانس هواشناسی سازمان ملل متحد روز چهارشنبه گفت، سال گذشته به فهرست هفت گرم ترین سال ثبت شده پیوست و همچنین هفتمین سال متوالی بود که دمای جهانی بیش از 1 درجه سانتیگراد بالاتر بود. سطوح ماقبل صنعتی؛ نزدیک شدن به حد تعیین شده در توافقنامه پاریس در مورد تغییرات آب و هوا در سال 2015.

بر اساس شش مجموعه داده بین‌المللی پیشرو که توسط سازمان جهانی هواشناسی (WMO) ادغام شده‌اند، اگرچه میانگین دمای جهانی به طور موقت توسط رویدادهای لانینیا 2020-2022 سرد شد، سال 2021 همچنان یکی از هفت گرم‌ترین سال ثبت شده در تاریخ بود.

به گفته آژانس، انتظار می رود گرم شدن کره زمین و سایر روندهای طولانی مدت تغییرات آب و هوایی در نتیجه سطوح بی سابقه گازهای گلخانه ای گرما در جو ادامه یابد.

میانگین دمای کره زمین در سال 2021 حدود 1.11 (0.13) درجه سانتیگراد بالاتر از سطوح دوران پیش از صنعتی شدن بود. توافق پاریس از همه کشورها می‌خواهد تا از طریق اقدام هماهنگ اقلیمی و مشارکت‌های تعیین‌شده ملی واقع‌بینانه برای رسیدن به حد 1.5 درجه سانتی‌گراد گرمایش جهانی تلاش کنند – هر کشور برنامه‌ای دارد که باید به واقعیت تبدیل شود تا سرعت گرمایش را کاهش دهد.

سازمان جهانی هواشناسی گفت که از شش مجموعه داده بین‌المللی برای اطمینان از جامع‌ترین و معتبرترین ارزیابی دما استفاده می‌کند و همین داده‌ها در گزارش‌های سالانه معتبر وضعیت آب و هوا استفاده می‌شود.

سازمان جهانی هواشناسی گفت: از دهه 1980، هر دهه گرمتر از دهه قبل بوده است و “انتظار می رود این روند ادامه یابد.”

گرمترین هفت سال از سال 2015 تاکنون بوده است. سه سال اول سال‌های 2016، 2019 و 2020 هستند. یک رویداد فوق‌العاده قوی ال نینو در سال 2016 رخ داد که به ثبت میانگین گرمایش جهانی کمک کرد.

پروفسور پتری تالاس، دبیر کل سازمان جهانی هواشناسی گفت: “رویدادهای پشت سر هم لانینا به این معنی است که گرم شدن سال 2021 نسبت به سال های اخیر نسبتاً کمتر بود. با این وجود، سال 2021 هنوز گرمتر از سال های گذشته تحت تأثیر لانینا بود.”

“گرمایش طولانی مدت کلی در نتیجه افزایش گازهای گلخانه ای، اکنون بسیار بزرگتر از تغییرات سال به سال میانگین دمای جهانی است که ناشی از محرک های آب و هوایی طبیعی است.”

سال 2021 به خاطر دمای بی سابقه نزدیک به 50 درجه سانتیگراد در کانادا، قابل مقایسه با مقادیر گزارش شده در صحرای داغ صحرای الجزایر، بارندگی استثنایی و سیل مرگبار در آسیا و اروپا و همچنین خشکسالی در بخش هایی از این کشور به یادگار خواهد ماند. افریقا و آمریکای جنوبی.”

آقای تالاس تأکید کرد: «تأثیر تغییرات آب و هوا و مخاطرات مربوط به آب و هوا تأثیرات تغییردهنده و ویرانگر زندگی بر جوامع در هر قاره منفرد داشت.

سایر شاخص‌های کلیدی گرمایش جهانی عبارتند از غلظت گازهای گلخانه‌ای، محتوای گرمای اقیانوس، سطح pH اقیانوس (سطح اسیدیته)، میانگین سطح جهانی دریا، توده یخبندان و وسعت یخ دریا.

WMO از مجموعه داده‌هایی استفاده می‌کند – که بر اساس داده‌های ماهانه اقلیمی از مشاهده مکان‌ها و کشتی‌ها و شناورها در شبکه‌های دریایی جهانی است – که توسط اداره ملی اقیانوسی و جوی ایالات متحده (NOAA)، موسسه مطالعات فضایی گودارد ناسا (NASA GISS)، توسعه و نگهداری می‌شود. مرکز هدلی دفتر ملاقات بریتانیا و واحد تحقیقات اقلیمی دانشگاه آنگلیا شرقی (HadCRUT). و گروه زمین برکلی.

حسین علی-وام https://wam.ae/en/details/1395303013123

منبع : www.wam.ae
حتما بخوانید : یک مقام ارشد: سنگاپور مشتاق کشف فرصت ها با امارات به سمت اقتصاد کم کربن است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *